Osnovni sud u Prištini odredio je jednomesečni pritvor Bojanu Jevtiću, koji je dan ranije uhapšen u okviru zajedničke akcije bezbednosnih institucija Kosova zbog sumnje na špijunažu za bezbednosne strukture Srbije.
"Sud je procenio da bi, ako okrivljeni bude pušten na slobodu, mogao uticati na dokaze i svedoke i mogao bi ponoviti isto krivično delo ili bi mogao počiniti druga krivična dela pod istim ili težim okolnostima", navodi se u saopštenju suda.
Bojan Jevtić je bio poručnik pri graničnoj policiji Kosova ne prelazu Bela Zemlja ali je nakon hapšenja Policijski inspektorat preporučio njegovu suspenziju.
Tužilaštvo je 17. jula saopštilo da je tokom pretresa Jevtićeve kuće u okolini Kamenice zaplenjen dokazni materijal kao što je poverljiva dokumentacija kosovske policije, telefoni, USB memorija, pištolj, municija, gotovina u vrednosti od 10.000 evra, dva miliona srpskih dinara i 600 švajcarskih franaka.
Tužilac Bekim Kodraljiu (Kodraliu) je novinarima rekao da su ovi dokazi potvrda da se osumnjičeni bavi nezakonitom aktivnošću.
Jevtićev advokat, Miloš Nikolić je ranije rekao da je njegov klijent pripadnik policije od 2002. godine, te zatražio da mu se odredi kući pritvor uz kauciju od 15.000 eura. Napomenuo je i da je Bojan Jevtić spreman da sarađuje do okončanja postupka i da će biti dostupan pravosudnim organima i da će sarađivati.
Beograd se za sada nije oglašavao o ovom slučaju.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) je 17. Jula rekao da je Bojan Jevtić šesta uhapšena osoba zbog slučajeva špijunaže, te da će "ista sudbina zadesiti svakoga ko pokuša da potkopa rad i ulogu poverenu policiji".
U prethodnom periodu je uhapšeno nekoliko Srba i Albanaca zbog sumnje da su špijunirali za obaveštajne službe Srbije.
Pod špijunažom se na Kosovu podrazumeva tajna aktivnost prikupljanja, prenošenja ili distribucije osjetljivih informacija drugoj državi, organizaciji ili grupi.
Prema Krivičnom zakonu Kosova, špijunaža se smatra teškim krivičnim delom i kažnjiva je sa najmanje pet godina zatvora, u slučaju osuđujuće presude.
Početkom juna Osnovni sud u Prištini osudio je Aleksandra Vlajića na pet godina zatvora, nakon što se izjasnio krivim za optužbe da se kao pripadnik bezbednosno informativne agencije Srbije (BIA) bavio špijunažom.
U međuvremenu je za "špijunažu" početkom marta ove godine uhapšena i ženska osoba iz srpske zajednice na severu Kosova pod inicijalima J.Đ.
Ona je bila zaposlena u OEBS-u (Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju) na Kosovu, dok su mediji naveli da se radi o "špijunu" BIA-e. Bezbednosno informativna agencija Srbije se nije oglašavala tim povodom.
Prethodno je Specijalno tužilaštvo Kosova 20. februara podiglo optužnicu i protiv dva Kosovska Albanca, Bedri (Shabani) Šabanija i Muharema Ćerimija (Muharrem Qerimi) zbog sumnje da su počinili krivično delo špijunaža. Oni su se izjasnili da nisu krivi po optužbama da su davali informacije srpskoj BIA-i o bezbednosnim institucijama Kosova, o Oslobodilačkoj vojsci Kosova i masakru u Račku.
Iz BIA-e su, međutim, demantovali bilo kakvu povezanost sa ovim uhapšenima na Kosovu, te dodali da je reč o "pokušaju plasiranja lažnih vesti" od strane Prištine.