Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić saslušan je 18. aprila u okviru predistražnog postupka zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
On je jedan od rektora koji je podržao zahteve studenata koji blokadama fakulteta i protestima širom Srbije traže odgovornost za nesreću Novom Sadu.
Đokić se sam odazvao pozivu policije, a ispred zgrade Uprave kriminalističke policije u Novom Beogradu se u znak podrške okupilo više hiljada građana.
Nakon dva i po sata saslušanja, Đokić je okupljenim studentima, profesorima i građanima, koji su ga dočekali aplauzima, rekao da je prijava protiv njega "prijava protiv cele akademske zajednice".
On je naveo da je na saslušanju u policiji negirao delo koje mu se stavlja na teret i dodao da je dan ranije dobio poziv da se javi u policiji zbog krivične prijave koja je podneta protiv njega.
"Poštujući zakone ove zemlje, došao sam i dao izjavu, gde sam izjavio da smatram da nisam učinio nikakvo krivično delo. Ovo krivično delo se stavlja na teret meni, ali i svim članovima akademske zajednice koji pokušavaju više meseci da artikulišu i donesu neke odluke koje su studenti započeli, a profesori i građani ove zemlje podržali", rekao je on.
Zahvalio se svima koji su mu pružili podršku.
"Nadam se da će akademska zajednica ostati jedinstvena i složna", rekao je Đokić ispred Uprave kriminalističke policije nakon saslušanja.
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti pozvala je prethodno akademsku zajednicu da prisustvom ispred zgrade policijske uprave podrže Đokića.
Reditelj Janko Baljak kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da poziv rektoru smatra početkom pritiska i "šire represije na Univerzitet".
"Najgore je fizičko zauzimanje fakulteta, uvođenje prinudnih uprava, finansiranje prisutnih fast food univerziteta. Pokušavanje urušavanja akademske zajednice", kazao je.
Marko Marinković iz Beograda kaže da je poziv rektoru "očigledan pokazatelj da se Srbija plaši pismenih ljudi".
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu osudio je, kako su naveli, neumesno postupanje prema rektoru Đokiću, koje se ogleda u pozivanju da se "u neprimereno kratkom roku i to na (praznik) Veliki petak, javi radi prikupljanja obaveštenja po krivičnoj prijavi".
U saopštenju Kolegijuma se navodi da posebno zabrinjava to što je poziv usledio nakon "medijske hajke praćene klevetama i pretnjama koje nagoveštavaju montirane postupke, što predstavlja pritisak i zastrašivanje bez presedana".
Predstavnici vlasti ranije su više puta govorili da rektor Đokić treba da bude uhapšen i ukazivali na krivičnu odgovornost.
Inicijativa Pobunjeni univerzitet saopštila je u petak da profesori i istraživači, okupljeni u toj inicijativi, ne pristaju da "ćute o transformaciji države u policijsku".
Naveli su da se radi o još jednom pritisku na rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu i na rektora Đokića.
"Zahtevamo da prestanete sa jasnim simboličkim porukama koje nam šaljete i da poslušate neiskvareni glas mladosti naših studenata i glas razuma njihovih profesora", navela je Incijativa koja broji oko 2.200 potpisnika.
Studenti od kraja novembra drže u blokadi više desetina državnih fakulteta na pet univerziteta u Srbiji.
Zahtevaju utvrđivanje političke i krivične odgovornosti zbog pada betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 16 ljudi.
Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su usledili nakon tragedije i obustavljanje postupaka protiv uhapšenih demonstranata.
Njihov zahteve podržale su organizacije prosvetnih radnika, advokata, profesora univerziteta, poljoprivrednika, kao i deo ostalih građana.