Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država JD Vance sastao se u petak s talijanskom premijerkom Giorgiom Meloni u Rimu drugog dana razgovora o carinama, a zatim je prisustvovao bogoslužju Velikog petka u Vatikanu u jeku nagađanja o mogućem susretu s Papom Franjom ovog vikenda.
"Nedostajao si mi", rekla je Meloni u šali Vanceu dok je ulazio u dvorište palače Chigi, premijerskog ureda, prenio je Associated Press.
Vidjeli su se prethodnog dana u Ovalnom uredu u Washingtonu, gdje je Trump hvalio talijansku čelnicu zbog njezinog suzbijanja migracija, ali nije popustio kod tarifnih planova koji su povećali napetosti s Europskom unijom i potaknuli strahove od recesije.
Bijela kuća i ured Meloni u petak su objavili zajedničko priopćenje u kojem se navodi da će Trump posjetiti Italiju "u vrlo bliskoj budućnosti".
"Također se razmatra održavanje sastanka između SAD-a i Europe tom prilikom", stoji u priopćenju.
Različiti stavovi o migracijamaVance, obraćenik na katoličanstvo, prisustvovao je bogoslužju Velikog petka sa svojom ženom i troje djece u bazilici svetog Petra i trebao bi se u subotu sastati s vatikanskim državnim tajnikom, kardinalom Pietrom Parolinom.
Nikakav susret s papom Franjom nije službeno najavljen, a Papa nije prisustvovao svečanoj, dvosatnoj službi Velikog petka, koju je predvodio vatikanski kardinal. Papa je skratio svoj raspored sastanaka i rada dok se oporavlja od dvostruke upale pluća, a njegovo sudjelovanje u uskršnjim službama tijekom vikenda je neizvjesno.
Papa Franjo se, međutim, nedavno sastao s britanskim kraljem Charlesom III., a dužnosnici nisu isključili moguću audijenciju s Vanceom, koji je u prošlosti kritizirao Franju na društvenim mrežama, iako se nedavno molio za njegov oporavak.
Papa Franjo i potpredsjednik JD Vance imaju različite stavove oko migracija i planova Trumpove administracije da masovno deportira migrante. Franjo je brigu za migrante učinio obilježjem svog papinstva, a njegovi progresivni pogledi na pitanja socijalne pravde često su ga dovodili u sukob s članovima konzervativnije Katoličke crkve u SAD-u.
Samo nekoliko dana prije nego što je hospitaliziran u veljači, papa Franjo je osudio planove Trumpove administracije o deportaciji, upozorivši da bi oni lišili migrante njihovog urođenog dostojanstva.
Čini se da je u pismu američkim biskupima papa Franjo izravno odgovorio potpredsjedniku JD Vanceu zbog njegove tvrdnje da katolička doktrina opravdava takvu politiku.
Potpredsjednik SAD-a je branio politiku prve administracije u Americi citirajući koncept iz srednjovjekovne katoličke teologije poznat na latinskom kao "ordo amoris". Rekao je da koncept ocrtava hijerarhiju o kome treba skrbiti - prvo obitelj, zatim susjedi, zajednica, sugrađani i na kraju oni drugdje.
Čini se da je u svom pismu od 10. veljače Franjo ispravio Vanceovo razumijevanje koncepta.
"Kršćanska ljubav nije koncentrično širenje interesa koji se malo po malo proširuje na druge osobe i skupine", napisao je.
"Pravi ordo amoris koji treba promicati jest onaj koji otkrivamo neprestanim razmišljanjem o prispodobi o 'Dobrom Samarijancu', to jest razmišljanjem o ljubavi koja gradi bratstvo otvoreno prema svima, bez iznimke".
JD Vance je priznao Francisovu kritiku, ali je rekao da će nastaviti braniti svoja stajališta.
"Zahvalan sam svaki dan za ovaj posao, ali posebno danas kada su me službene dužnosti dovele u Rim na Veliki petak," objavio je Vance na X.
"Želim svim kršćanima diljem svijeta, ali posebno onima kod kuće u SAD-u, blagoslovljen Veliki petak."
Veliki petak obilježava se u spomen na Kristovo raspeće, a Vatikan ga obilježava bogoslužjem na latinskom jeziku u crkvi Svetog Petra i noćnom procesijom uz baklje u Koloseumu.
Meloni kao most između SAD-a i EUMeloni se pozicionirala kao most između Trumpove administracije i Europe i bila je jedini čelnik EU koji je prisustvovao njegovoj inauguraciji. Kao čelnica krajnje desne stranke, ideološki je usklađena s Trumpom u pitanjima kao što su obuzdavanje migracija i promicanje tradicionalnih vrijednosti.
Ali Italija i Sjedinjene Države razilaze se oko Melonijeve snažne potpore Ukrajini, dok je Trumpova prijetnja carinama izvršila pritisak na Meloni da brani trgovinske interese EU-a uime bloka.
Panika na tržištu obveznica navela je predsjednika SAD-a Trumpa da djelomično povuče svoje carine pauzirajući svoje uvozne poreze od 20 posto za robu iz EU na 90 dana i umjesto toga naplaćujući osnovni iznos od 10 posto. Ali Trump je u četvrtak rekao da mu se ne žuri s postizanjem trgovinskih sporazuma.
Potpredsjednik SAD-a JD Vance je u petak ponovno potvrdio američko-talijansko prijateljstvo i rekao Meloni da će je izvijestiti o nekim "zanimljivim" događajima u pregovorima Rusije i Ukrajine.
"Veliki trgovinski pregovori će se nastaviti", rekao je.