Vašington — Državni tužioci iz 22 savezne države tužili su administraciju Donalda Trampa u pokušaju da blokiraju njegovu odluku - da ukine višedecenijsko pravilo da deca rođena u SAD, bez obzira na imigracioni status njihovih roditelja, automatski dobiju državljanstvo.
Uredba koju je Tramp potpisao u ponedeljak uveče ostvaruje ono što je obećao u kampanji, ali je pitanje da li će zaživeti i verovatno je da će tome prethoditi duga borba na sudovima.
Šta je pravo na državljanstvo koje se stiče rođenjem?
To znači da je svako dete rođeno na teritoriji SAD američki državljanin, bez obzira na status njegovih roditelja.
Recimo, ljudi koji dođu u Ameriku turistički ili na nekoj drugoj vizi, i dete im se rodi tamo, postaju roditelji američkog državljanina.
To pravo je uklesano u 14. Amandman ustava i važi već decenijama, kažu oni koji podržavaju ovakvo pravo. Ali Tramp i njegovi saveznici osporavaju takvo tumačenje i kažu da moraju postojati stroži standardi za dobijanje američkog državljanstva.
Šta se navodi u Trampovoj uredbi?
Uredbom se preispituje da 14. Amandman daje pravo na automatsko državljanstvo svima koji se rode na teritoriji SAD.
Taj amandman donet je posle Građanskog rata, 1868. godine i navodi: "Svi koji su rođeni ili naturalizovani u SAD i i potpadaju pod njihovu jurisdikciju, državljani su SAD i države u kojoj stanuju".
Tramp svojom uredbom iz toga isključuje sledeće: decu čije majke, na rođenju, nisu bile legalno u SAD i čiji očevi nisu američki državljani ili nemaju legalni stalni boravak (zelenu kartu), decu čije majke su legalno, ali privremeno u SAD i čiji očevi nisu državljani niti imaju legalan stalni boravak.
Federalnim agencijama se zabranjuje da tim kategorijama priznaju državljanstvo. Uredba stupa na snagu 19. februara.
Koja je istorija tog prava?
Pravo na državljanstvo rođenjem, koje daje 14. Amandman, nije uvek postojalo.
Recimo, do 1924. godine Kongres nije odobravao pravo na državljanstvo Indijancima rođenim na tlu SAD.
Pred američkim Vrhovnom sudom 1898. godine bio je važan slučaj. Sud je presudio da je Vong Kim Ark, rođen u San Francisku od roditelja imigranata iz Kine, američki državljanin jer je rođen u SAD. Međutim, pošto je bio u inostranstvu Vong nije mogao da uđe nazad u zemlju, jer se nije smatrao državljaninom po zakonu kojim se radnicima iz Kine zabranjivalo da emigriraju u SAD.
Zagovornici imigracionih restrikcija smatraju da se slučaj jasno odnosio na decu roditelja koji su legalni imigranti, ali da je manje jasno šta je sa onima čiji roditelji nemaju legalni status.
Kakve su reakcije na Trampovu uredbu?
Distrikt Kolumbija i 22 savezne države, uz grad San Francisko, podneli su tužbe federalnim sudovima u nameri da blokiraju primenu ove odluke.
Državni tužilac Nju Džersija, demokrata Met Platkin, rekao je da predsednici imaju široka ovlašćenja, ali da nisu kraljevi.
"Predsednik ne može da izbriše 14. Amandman, i tačka", kaže on.
Njegov kolega iz Konektikata, Vilijam Tong, koji je rođen u SAD i prvi je državni tužilac kineskog porekla u svojoj državi, kaže da ovu tužbu shvata lično.
"Ako ste rođeni na američkom tlu, vi ste američki državljanin, to je ono što 14. Amandman govori i šta znači. Nema legitimne pravne debate o ovom pitanju. Ali, to što je Tramp u krivu, ga neće sprečiti da nanosi ogromnu štetu američkim porodicama, poput moje".
Nedugo pošto je Tramp potpisao uredbu, grupe za zaštitu prava imigranata takođe su podnele tužbe. Ogranci Američke unije za građanske slobode (ACLU) u Nju Hempširu, Mejnu i Masačusetsu podneli su tužbe federalnom sudu i traže da se uredba proglasi neustavnom.
Navode slučaj žene "Karmen" koja je trudna, ali nije državljanka SAD. Ipak, tu živi već 15 godina i podnela je zahtev koji je na čekanju i koji bi joj mogao obezbediti stalni boravak. Otac deteta takođe nije američki državljanin.
"Lišavanje dece prava na "neprocenjivu vrednost" državljanstva je ozbiljna povreda, i onemogućava im da budu punopravni članovi američkog društva, što im pripada", navodi se u tužbi.
Države koje su tužile su Kalifornija, Masačusets, Kolorado, Nju Džersi, Delaver, Konektikat, Havaji, Mejn, Merilend, Mičigen, Minesota, Nevada, Nju Meksiko, Njujork, Severna Karolina, Rod Ajlend, Vermont, Viskonsin.
Arizona, Ilinois, Oregon i država Vašington su pred federalnim sudom podneli odvojenu tužbu protiv Trampove uredbe.