PODGORICA — Vanredna sjednica crnogorskog parlamenta na kojoj je trebalo da se glasa o Vladinom prijedlogu budžeta za 2025. godinu prekinuta je nakon što su poslanici opozicije spriječili njeno održavanje zahtijevajući povlačenje decembarske odluke vladajuće većine o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović, koju smatraju neustavnom.
Današnja sjednica prekinuta je na samom početku, nakon što su poslanici opozicije blokirali govornicu, a predsjednik Skupštine Andrija Mandić im izrekao kaznu opomene zbog opstrukcije rada parlamenta.
“Evo ste svjedoci, poštovani građani, vidite u kakvim uslovima radimo. Mi danas treba da raspravljamo o važnoj stvari - o budžetu Crne Gore. Uvažavam i poštujem članove opozicije koji nam na ovaj način iskazuju svoj odnos prema parlamentu. Autoritet ovog parlamenta se dovodi u pitanje ovakvim ponašanjem, ali građani moraju da znaju da će mnogi biti oštećeni ako danas ne usvojimo budžet”, rekao je Mandić i dodao da je poslanicima izrekao mjeru o kojoj će ih obavijestiti pismenim putem.
"Za pet minuta možeš da riješiš ovo”, dobacio mu je poslanik DPS-a Andrija Nikolić, prije nego je Mandić saopštio da je današnja sjednica završena.
Opozicija blokira sjednice parlamenta optužujući vlasti za kršenje Ustava odlukom Ustavnog odbora Skupštine da penzioniše sutkinju Draganu Ðuranović, poručujući da je takva odluka neustavna jer je po Ustavu ne donosi Ustavni odbor Skupštine, već Ustavni sud.
Opozicija je izostala iz parlamenta i u petak, kad se poslanicima obratila EU komesarka za proširenje Marta Kos, a iz EU je stigao i prijedlog da se u ustavni spor uključi Venecijanska komisija.
Ona je u petak rekla da “žali što u crnogorskom parlamentu danas nije vidjela opoziciju”, poručujući da ako Crna Gora želi napredovati ka EU “morate raditi zajedno”.
“Ja se nadam da ću vidjeti opoziciju, oni danas nisu ovdje. To je demokratija, poštujem to. Ali, razumijem i vidim parlament kao mjesto gdje svi ne misle isto. Ovo je mjesto gdje možemo da se izborimo sa različitošću ideja, i da radimo na zajedničkom cilju a to je EU. Ako želite brz napredak kroz poglavlja, morate raditi zajedno”, navela je Kos.
Premijer Milojko Spajić ranije je pozvao opoziciju da ne blokira sjednice parlamenta i omogući usvajanje budžeta, navodeći da odbijanje prijedloga EU da se u spor uključi Venecijanska komisija ne doprinosi evropskom putu Crne Gore.
"Odbijanjem predloga EU za konsultovanje Venecijanske komisije i bojkotom obraćanja komesarke (Marte) Kos u crnogorskom parlamentu, opozicija ne doprinosi ubrzanju evropskog puta Crne Gore. Naprotiv! Želimo opoziciju koja će biti dio evropske agende države i žalimo što to sada ne vidimo. Prihvatamo i da domaće sudske instance riješe njihovu dilemu o ustavnosti konstatovanja prestanka mandata sutkinje Ustavnog suda", saopštio je Spajić na X-u.
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić rekao je ranije da će "učiniti sve što je u mojoj moći da se situacija u parlamentu riješi na miran način".
"Ali neću dozvoliti da bilo ko građane Crne Gore drži taocima za interese zaostalih struktura bivšeg kriminalnog režima”, saopštio je Mandić nakon sastanka sa ambasadorom Holandije u Crnoj Gori Martijnom Elgersmom.
Predsjednik najjače opozicione Demokratske partije socijalista, Danijel Živković, ranije je najavio da će rad Skupštine biti onemogućen dok ne bude poništena odluka o penzionisanju sutkinje Đuranović, poručujući da opozicija na taj način štiti ustavni poredak zemlje.
Međutim, DPS je saopštila nakon prekida današnje sjednice da nemaju problem da se vlast konsultuje sa Venecijanskom komisijom o ustavnoj krizi.
"Vlast je trebala da vodi računa o posljedicama koje smo najavili zbog kršenja Ustava, da vlast želi da se vrati u redovno stanje to bi se uradilo za pet minuta, međutim, vlast to ne želi da uradi. Opozicija je tu da štiti Ustav kada vlast to ne radi. Što se nas tiče, nemamo nikakav problem da se vlast konsultuje sa Venecijanskom komisijom", rekao je Živković na vanrednoj pres konferenciji.
Opozicija smatra da je vladajuća većina prekršila Ustav jer je Skupština, bez obaveznog obavještenja Ustavnog suda, u decembru konstatovala prestanak funkcije Ðuranović u Ustavnom sudu, pozivajući se na Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju prema kojem su se stekli uslovi za njeno penzionisanje.
Nakon penzionisanja sutkinje Đuranović, Ustavni sud, koji u punom sastavu broji sedam sudija, sada funkcioniše u petočlanom sastavu, a opozicija traži povlačenje odluke Odbora i parlamenta, o penzionisanju Đuranović.
"Za povratak redovnog rada Skupštine Crne Gore neophodno je poništenje neustavne odluke o penzionisanju sutkinje Ðuranović, kao i potpisivanje sporazuma između opozicije i vlasti u kojem će se jasno precizirati da nema izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu”, naveo je Živković.
U međuvremenu, oglasio se i predsjednik Jakov Milatović, koji je rekao da je spreman da konkretno doprinese razrješenju političke krize i ubrza evropski put Crne Gore.
"Ukoliko u okviru ovog razgovora i posredovanja između pozicije i opozicije bude zaključak da ja kao predsjednik države u ime države treba da zatražim mišljenje Venecijanske komisije, spreman sam da to uradim", poručio je Milatović nakon sastanka sa českim kolegom Petrom Pavelom.