Građanima i studentima koji nedeljama protestuju na ulicama zahtevajući odgovornost za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, u prethodnom periodu deklarativno i fizički pridružuju se mnogi prosvetni radnici koji se zalažu za blokade obrazovanih ustanova u kojima rade.
Na kraju zimskog raspusta situacija se dodatno "zaoštrila" i deluje da drugog dana drugog polugodišta u prosvetnom sistemu Srbije vlada potpuna konfuzija.
Dok su saopštenja o broju škola u kojima se štrajkuje oprečna, pojedine osnovne i srednje škole rade uobičajeno. U drugim su časovi skraćeni, negde su nastavnici u potpunom štrajku, a beleže se i slučajevi podrške nastavnicima od đaka i roditelja koji sprečavaju prosvetnu inspekciju da, po nalogu ministarstva, utvrđuju stanje i pišu izveštaje.
Diskrepanca između „dve Srbije“ (one koja protestuje i predstavnika i simpatizera vlasti) dodatno je produbljena u utorak, kada su širom Beograda osvanuli uvredljivi grafiti koji uz „krvavu“ šaku koja pokazuje srednji prst i poručuju da je to „odgovor srpskog naroda na pokušaj obojene revolucije“.
Školsko zvono (ne) zvoni
Utorak nije počeo uobičajeno u mnogim školama u Srbiji- deo prosvetnih radnika nastavio je štrajk do konačne odluke o eventualnoj generalnoj obustavi rada.
Kako je saopštio Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), u velikom broju škola širom zemlje ne ide se na nastavu ili su časovi sa 45 minuta skraćeni na 30. NSPRS navodi da nema precizan podatak koliko škola štrajkuje ali da je evidentno da je u Beogradu najveći broj škola i gimnazija u blokadi.
Dan ranije su objavili da je više od 50 odsto škola u zemlji obustavilo rad, a iz Foruma beogradskih gimnazija su saopštili da u 90 odsto gimnazija u Beogradu nije bilo nastave.
Ministarstvo prosvete Srbije saopštilo je da se nastava 21. januara odvija u više od 96 odsto od ukupno 1.773 osnovnih i srednjih škola.
"Blokirana je u četiri odsto škola. U njima će inspekcija započeti vanredni nadzor kako bi stekla uvid u razloge za to i postupila u skladu sa zakonom", saopšteno je.
Inspekcija je tokom prepodneva već obišla pojedine škole, a u neke nije mogla da uđe jer su ih nastavnici i đaci blokirali.
Na nekoliko lokacija nezvanično je rečeno da su inspektori konstatovali da zbog protesta nisu u stanju da obave zadatak, što su okupljeni građani, roditelji, studenti, đaci, nastavnici i profesori pozdravili ovacijama i aplauzom.
NSPRS je saopštio da postoje pritisci vlasti na zaposlene u školama da moraju da rade ili će biti suočeni sa posledicama.
Prema ranijim najavama nezavisnih sindikata, škole će odluke o nastavi i eventualnom stupanju u generalni štrajk donositi pojedinačno u plenumima na nivou kolektiva.
Rad su obustavile i pojedine škole u drugim gradovima - u Novom Sadu, Subotici, Užicu, Nišu,...
Brnabić: Nastavak blokada fakulteta nosi sa sobom tri pretnje
U međuvremenu, u utorak je održana i sednica Odbora za obrazovanje u Skupštini Srbije, a tema je bila protest studenata.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je u uvodnom izlaganju rekla da je krajnje vreme da se na sveukupan način sagleda šta se desilo u protekla dva i po meseca u visokom školstvu i kakve će biti posledice, dodajući da nastavak blokade fakulteta nosi sa sobom tri pretnje.
Ona je navela da postoji opasnost da više od 100.000 studenata izgubi pravo da studira na budžetu, a više od 17.000 pravo na studentski dom.
Brnabić je dodala da je druga pretnja da samofinansirajući studenti i njihove porodice budu izloženi dodatnim troškovima, dugovima i "izgubljenim životnim šansama", zbog blokada koje su uveli "neki plenumi".
Ona je istakla da je "stravična" treća pretnja da zbog blokada svi fakulteti budu u finansijskoj blokadi, bankrotiraju, jer je dovoljno da samo 100 samofinansirajućih studenata podnese prijavu.
„To znači ključ u bravu za državne fakultete i univerzitete. Zarad čega - centra za anarhističke studije iz Zagreba“, konstatovala je Brnabić na kraju skoro četrdesetominutnog izlaganja, što je izazvalo reakcije članova Odbora iz redova opozicije, koji su joj dobacivali: "Sram vas bilo".
Brnabić je rekla i da je "medeni mesec prošao", jer "dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo".
Rektor Univerziteta u Beogradu: Zahtevi studenata su opravdani
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da je većina profesora, saradnika i istraživača stala uz studente u protestu i da su njihovi zahtevi opravdani.
„Fakulteti su već pripremili programe za realizaciju nastave, ako treba radiće se i vikendima i preko leta“, rekao je Đokić na sednici Odbora za obrazovanje, reagujući na izjavu predsednice Skupštine Ane Brnabić da će školska godina propasti zbog štrajka.
Đokić je naglasio da je studentski bunt rezultat njihove samosvesne predstave o stanju u društvu, jer su svesni da postoje pojave koje nisu ni zakonite ni moralne.
On je ukazao i da se studenti ograđuju od politike i iznose svoje stavove, "kao samosvesni građani koji su budućnost ove zemlje".
Đokić je preporučio da se inicira neka forma dijaloga, koja bi vodila ka ispunjenju zahteva studenata.
Sednica skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo završena je posle skoro tri sata usvajanjem unapred pripremljenog zaključka, zbog čega su članovi iz redova opozicije napustili salu, oštro negodujući.
U zaključku se ponavlja ono što je Brnabić rekla u uvodnom izlaganju, navode brojke studenata i ukazuje da je neophodno poštovati prava svih onih koji žele da polažu ispite.
Studenti pozvali na „radikalizaciju delovanja“
Studenti u blokadi Univerziteta u Beogradu uputili su pismo sindikatima svih prosvetnih radnika u Srbiji, sindikatima radnika u Pošti Srbije i radnika u Elektroprivredi Srbije (EPS) u kom su ih zvanično pozvali na štrajk podrške studentima "sa ciljem radikalizacije delovanja društva za potrebe ispunjenja studentskih zahteva".
U pismu sindikatima, koje su u blokadi dostavili medijima, naveli su da studentska zalaganja za funkcionisanje institucija u Srbiji traju nedeljama i da bi njihovi zahtevi u funkcionalnoj državi bili nezamislivi jer je podrazumevano ono što traže.
“Odgovor srpskog naroda“
Veliki transparenti sa natpisom “Odgovor srpskog naroda na pokušaj obojene revolucije”, sa simbolom crvene ruke sa ispruženim srednjim prstom osvanuli su u utorak ujutru na nadvožnjacima duž moto-puta kroz Beograd - od Arene do Franša D’Eperea.
Transparente su okačile osobe sa kapuljačama na glavama i sa medicinskim maskama na licima, prenosi agencija Fonet, dodajući da nije bilo vidljivog prisustva policije.
Isti simbol išaran je tokom noći na mnoštvo lokacija u Beogradu, između ostalih i u školskim dvorištima, stambenim četvrtima u centru ali i na periferiji grada.
Poruku kakva je na transparentima postavio je na društvenim mrežama gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić, funkcioner Srpske napredne stranke.
"Što se tiče njihovih pobuna, crvenih šaka i obojenih revolucija, poruka srpskog naroda im je sledeća…", napisao je Terzić na Instagramu.
Simbol protesta studenata i građana nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu je krvava ruka, a vlastima na svakom protestu poručuju „Ruke su vam krvave“, tražeći odgovornost i borbu protiv korupcije koja je, kako ističu, i dovela do tragedije u kojoj je 15 ljudi izgubilo život.
Nastavljene blokade, EU zabrinuta zbog incidenata
U utorak su ponovo održane blokade raskrsnica u gradovima širom Srbije, sa tradicionalnim odavanjem počasti petnaestoro nastradalih u padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Blokade su na većini mesta završene u miru, a incident se dogodio u Novom Sadu, kada se vozač automobila marke „pežo“ preko trotoara zaleteo ka građanima koji su protestovali.
Građani su stali ispred njega i nisu mu dozvolili da prođe. On se vratio u automobil, telefonirao i potom krenuo u rikverc takođe trotoarom, ponovo prolazeći pored pešaka.
„Evropska unija pažljivo prati trenutnu unutrašnju političku situaciju u Srbiji i veliku mobilizaciju studenata i drugih grupa, i zabrinuti smo zbog prijavljenih incidenata protiv demonstranata, za koje očekujemo brzu istragu“, rekao je za N1 portparol Evropske komisije Gijom Mersije uz podsećanje da je sloboda okupljanja fundamentalno pravo EU koje treba i da se štiti i da se ostvaruje mirno, uz puno poštovanje vladavine prava i javnog reda.
Petnaestominutnim akcijama "Zastani, Srbijo", koje se održavaju širom širom države, studenti i građani na 15 minuta blokiraju saobraćajnice kako bi odali poštu za 15 poginulih u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Akcije simbolično počinju u 11.52, u vreme kada se 1. novembra obrušila betonska nadstrešnica Železničke stanice.
U tekstu su korišćeni pojedini materijali agencije Fonet i portala N1