BEOGRAD — Iako je premijer Srbije Miloš Vučević u izjavi nakon prošlonedeljnih pregovora sa predstavnicima reprezentativnih sindikata stavio tačku na proteste prosvetara, u ponedeljak ujutru u mnogim školama u Srbiji nije održana nastava.
Istovremeno, nastavnicima i profesorima se priključili i roditelji koji ili nisu slali decu na nastavu ili su i lično došli pred škole da podrže jednodnevnu obustavu rada u srednjim i osnovnim školama.
Sa druge strane, policija je širom Srbije je sprečavala nastavnike da dođu u Beograd, gde je održan protest prosvetara, koji održan kao vid podrške studentima i njihovim zahtevima, ali i kao odgovor na situaciju u društvu koju nastavnici ocenjuju kao jako lošu.
U mnogim mestima u Srbiji policija je isključivala iz saobraćaja automobile i autobuse kojima su prosvetari nameravali da dođu u Beograd na protest i slala ih na vanredni tehnički pregled, ali su uprkos svim potezima vlasti u 11 časova na platou ispred Filozofskog fakulteta predstavnici sindikata prosvetara održali protest.
Pod parolom „Učitelji i nastavnici su uz studente“ veliki broj nastavnika se okupio na protestu sa porukom da ovde nije reč o sindikalnim zahtevima i povećanju plata za pet ili deset odsto, već da je njihova odluka da krenu u jednodnevnu obustavu rada kao odgovor na ukupnu situaciju u društvu i njihovu procenu da Srbija ne ide u dobrom smeru.
U jednom trenutku prosvetarima na platou su se priključili i studenti koji su protestu.
„Ako razbijemo strah i ako svi zajedno stanemo jedni uz druge, taj režim je gotov“, poručio je profesor Filozofskog fakulteta Jovo Bakić u obraćanju okupljenim prosvetarima i pozvao sve prosvetare da im se pridruže u protestu i odbrane od onih koji su ih ponizila i uvredili, ali koji, kako je rekao Bakić „nas ne mogu pobediti“.
Profesorka iz Niša Nataša Medenica je u obraćanju prenela poruku Nišlija čija deca studiraju u Beogradu, koji su pozvali Beograđane da fizički stanu uz studente i tako iz zaštite od nasilja kojem su izloženi.
Ona se obratila i svojim kolegama koji jutros držali nastavu i pitala ih kako mogu da svojim učenicima kažu „dobro jutro“ i „dobar dan“ u vreme kada se na studente nasrće noževima, kada ih obaraju automobilima i kada iz nazivaju stranim plaćenicima i agentima stranih sila.
"Da li čekate da vaše dete bude udareno, kako ćete takvi biti bilo kome autoritet i uzor", zapitala je Medenica.
Jelena Teodorović, profesorka Univerziteta u Kragujevcu se kao majka dva studenta prvo obratila omladini i zahvalila im se što su im pružili ruku da se izvuku iz živog blata u kome se kao društvo nalaze.
Posle pada nadstrešnice u Novom Sadu i pogibije 15 ljudi, kada je delovalo da će to biti samo jedan u nizu sličnih događaja koji su ostali bez epiloga, javili su se studenti i pitala svoje kolege hoće li se priključiti studentima ili potonuti u živom blatu.
Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot, koji je uprkos svim policijskim blokadama na putu uspeo da se probije do protesta svojih kolega u Beogradu, je rekao da je čuo da su u neke škole poslati batinaši:
„Jadna je zemlja u kojoj su prosvetni radnici prozvani kao najveći kriminalci“, rekao je Kokot i dodao da mnoge kolege pre sedam dana nisu verovali da će se prostest i održati, kao i da su predstavnici vlasti na čelu sa premijerom Vučevićem „slavodobitno objavili da će je drugo polugodišta početi 20. januara“.
Uprkos svim pretnjama premijera i ministarka prosvete Slavice Đukić Dejanović sve veći broj nastavnika i profesora se priključivao zahtevu da se i prosvetari priključe protestu studenata, rekao je Kokot.
Prema podacima koje je izneo, u više od 50 posto škola u Srbiji danas nije počelo drugo polugodište, a u velikim gradovima polugodište nije počelo u 80 do 90 posto škola.
„Ovaj 20 januar bi mogao da bude istorijski datum, mogao bi da bude dan prosvetnih radnika Srbije, jer su danas masovno pokazali ne samo hrabrost da izdrže pretnje, da nisu egoistična grupacija koja brine samo o malim platama i prodaju veru za večeru, već da brinu o opštem interesu, uprakos danajkim poklonima vlasti“, rekao je Kokot i naglasio da prosveti ne može biti dobro dok u društvu vlada sistemska korupcija, dok ne važi princip podele i smenjivosti vlasti, dok su donosioci odluka plagijatori, falsifikatori, uzurpatori i manipulatori.
Advokati su već podržali zahteve studenata rekao je Kokot i poručio da proglašava ovaj skup plenumom prosvetnih radnika Srbije i pozvao ih da se svi zajedno izjasne o generalnom štajku.
Podizanjem ruku i povicima „generalni štrajk“ okupljeni su jednoglasno podržali njegov predlog:
„Konstatujem da je plenum prosvetnih radnika Srbije aklamacijom proglasio generalni štrajk u školama“, rekao je Kokot i dodao da uz ovu idu još dve važne pšoruke:
„Vučeviću, nećeš ti nikome deliti otkaze, ti si upravo dobio otkaz, a sa sobom možeš da povedeš Slavicu i navodne sindikalne lidere sa kojima si pravio račun bez krčmara“, istakao je Kokot i naglasio da Nezavisni sindikat prosvetnih radnika preuzima na sebe odgovornost i da će pružiti svakom prosvetnom radniku pravnu i svaku drugu vrstu podrške.
Nakon toga prosvetari su održali 15 minuta tišine u slavu poginulih u Novom Sadu prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Uporedo sa Beogradom, protest je održan i u mnogim gradovima u Srbiji.
Takođe, i Advokatska komora Srbije je proglasila sedmodnevni štajk.
A u današnjem obraćanju premijer Miloš Vučević je izneo podatak da je u 85 odsto škola u Srbiji održana nastava, kao i da je prethodnih dana vršen veliki pritisak na nastavnike da se održi protest. On je najavio i da će od sutra veliki broj inspektora krenuti u one škole u kojima nije bilo nastave, to jest u kojima su nastavnici odlučili da ne održe nastavu kao znak podrške studentima i njihovim zahtevima.
(Uskoro opširnije)