BEOGRAD — Advokati u Srbiji će 21, 22. i 23 januara biti u generalnom štrajku, a kako je u razgovoru za Glas Amerike objasnio beogradski advokat Ivan Ninić odluka Advokatske komore Srbije (AKS) da stupi u štrajk potvrđuje da su u Srbiji devastirane institucije.
„Dakle, i protest studenata, i protest advokata, i protest prosvetnih radnika, na neki način šalje istu poruku - da su u Srbiji devastirane institucije, da je u toku reanimacija vladavine prava i da je ovo poslednji trzaj da se spasi pravna država. Dakle, od one floskule gde nas vlast moli da pustimo institucije da rade svoj posao, došli smo u situaciju da danas u Srbiji ne postoji ni jedna institucija koja može da zaštiti prava građana u Srbiji i da pruži javnu uslugu“, kaže Ninić.
A AKS saopštila je danas da se određuje obustava rada svih njenih članova, koja će trajati 21, 22. i 23. januara i da tokom obustave advokati neće ulaziti, niti boraviti u prostorijama sudova, tužilaštva, policije, organa javne uprave, izvršitelja i beležnika po bilo kom profesionalnom osnovu.
Takođe, tokom obustave rada advokati će dostavljati sudovim, tužilaštvima i drugim organima samo podneske koji su vezani za nastupanje prekluzivnih rokova, navodi se u saopštenju AKS.
A advokat Ninić podseća i da se nakon odluke AKS o štrajku oglasio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je, po njegovim rečima, neovlašćeno, mimo ustava i zakona zagazio advokaturu slanjem pretećih poruka da će država razmisliti o izmeni propisa i da će advokatska licenca ubuduće dobijati na nekom drugom mestu, a ne u AKS.
Kako ističe Ninić, ovo nije prvi put da izvršna vlast i režim na ovaj način pokušavaju da utiču i kontrolišu rad advokata u Srbiji:
„Predsednik Republike, kao što želi da stavi svoju 'šapu' na univerzitet, na zdravstvo, školstvo, na energetski sektor Srbije, na komunalni sistem u Srbiji, dakle na sve sfere društvenog života, na isti način želi da stavio svoju šapu i na advokaturu. Advokatura, za razliku od drugih oblasti društvenog života je poprilično imuna na sve pritiske koje dolaze od strane izvršne vlasti“.
Pošto je Skupština AKS u subotu donela odluku o štrajku, tužbu protiv odluke jutros je podneo advokat Goran Petronijević, a Viši je odmah doneo odluku da advokati ne mogu u potpunosti da obustave rad.
Prema odluci Višeg suda odbijena je odluka AKS o potpunoj obustavi rada u delu koji se odnosi na minimum procesa rada - što znači da će advokati morati da postupaju u hitnim postupcima, to jest da će biti obavezni da postupaju samo u situacijama u kojima postoji potreba za neodložno postupanje.
I dok mnogi advokati u Srbiji postavljaju pitanje kako nadležnosti Višeg suda da odlučuje o štrajku advokata i kako je moguće da je tužba protiv odluke AKS podneta u ponedeljak ujutru i da je već isto jutro Viši sud doneo svoju odluku, Ivan Ninić u izjavi za Glas Amerike kaže da je ovakva odluka suda obavezna za sve advokate u Srbiji, da će je oni poštovati, ali i da ih ovakav stav suda neće pokolebati:
„Ovakva odluka je veliki izazov za advokaturu u Srbiji i ja veruje da će AKS u narednim danima se bliže odrediti i prema ovoj sudskoj odluci, i prema uplivu izvršne vlasti u advokaturu, i prema pretnjama koje stižu od predsednika Republike da će izmenama zakona izmestiti ovlašćenja AKS za upis budućih advokata. To je atak na advokaturu, to je ozbiljna pretnja po advokaturu i mislim da je advokaturu sada ugrožena kao nikada ranije posle reči predsednika Republike“.
Prema njegovim rečima advokati u Srbiji ne smeju da ćute i zabijaju glavu u pesak, jer bi, kako smatra Ivan Ninić, to bi bio poraz kompletnog društva i to bi ostavilo dalekosežne posledice:
„Zato što su advokati su svakom društvu brana bezakonju. I advokati opominju da je civilizacija ozbiljno ugrožena anticivilizacijskim merama, delovanjem i ponašanjem izvršne vlasti i svih centara oko izvršne vlasti. Dakle, naša ljudska, građanska i profesionalna dužnost je da budemo uz studente, da budemo uz prosvetne radnike i lekare, da zaštitimo njihova prava, da im pomognemo od progona i da im pomognemo od revanšizma ukoliko dođe do toga, a kao posledica ovog masovnog štrajka“, ističe Ninić i naglašava da je obaveza advokata da konačno dignu svoj glas na ovaj način.
Inače, u Advokatsku komoru Srbije je učlanjeno 12 hiljada advokata iz cele Srbije i ona im dodeljuje licence za rad.